İNGEV
Girişimcilik Destek Merkezi
(İNGEV GDM) İş Başında!

“Girişimcileri Destekleyen Güçlü Bir Platform”
 
İNGEV GDM, “Uyum için İş Mentorları” projesi start aldığından beri 20 şirketin kurulmasına, farklı sektörlerden 100’ün üzerinde Suriyeli işletmenin danışmanlık hizmeti almasına imkan sağladı.

Daha da önemlisi, bu işletmelerin kapasitelerinin gelişmesine tanıklık, kurumsal başarılarına rehberlik edebilmiş olmak şüphesiz girişimimiz için sevindirici bir gelişmedir.

Gelecek aylarda, İNGEV GDM, daha fazla şirket kurarak ve danışmanlık hizmetleri aracılığı ile etki alanını genişletmeye devam edecek.

Suriyeli işletmelerin finansal entegrasyonunu güçlendirerek, Türkiye’de ekonomiye ve istihdama katkılarını geliştirmek için İNGEV GDM İş Başında!

Merkezimizin kurulduğu tarih olan 14 Aralık 2018’den 15 Şubat 2019’a kadarki dönem olan son 2 ayda:
  • Merkezimiz, 550’nin üzerinde çağrı alarak, Suriyeli girişimcilerin Türkiye’de hukuki ve finansal mevzuata dair sorularını cevapladı.
  • İş geliştirme, pazarlama, hukuk, finans ve bilişim teknolojisi konusunda 127 Suriyeli işletmeye danışmanlık hizmeti verdi.  
  • 20 şirket kurulumu gerçekleştirdi. 
  • Yapılan başvurularda ilk 5 sektör; tekstil, gıda, hizmet, mobilya ve perakende oldu.
İNGEV GİRİŞİMCİLİK DESTEK MERKEZİ (İNGEV GDM) NE TÜR HİZMETLER VERİYOR?
Türkiye’de Şirket Kuruluş Desteği
Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmeleri ve resmi şirket kurmalarını desteklemek amacı ile girişimcilerin şirket kuruluş süreçlerini destekliyoruz; şahıs işletmesi, limited ya da anonim  şirket kurma süreçlerinde kayıt masraflarını karşılıyoruz. Ayrıca, yeni kurulan işletmelere üç ay süresince muhasebe desteği sunuyoruz.
 
Arapça Destek Hattı
Girişimcilerin şirket kurumu, şirket yönetimi, hukuki ve finansal mevzuat, istihdam, kredi ve teşvikler alanlarındaki sorularını hafta içi 09.00 -17.00 arasında cevaplıyoruz.
 
Danışmanlık Desteği
Uzman danışman kadromuz ile Hukuk, Finans, İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, IT danışmanlık desteği sunuyoruz. İstanbul’daki merkezimizden yüz yüze danışmanlık desteği alınabilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin her bölgesinde yaşayan girişimcilere video konferans yöntemi ile online danışmanlık desteği sağlıyoruz.
 
Mentor Desteği
Mentor desteği kapsamında, girişimciler ve alan/sektör uzmanlığına sahip mentorlar eşleştirilmekte; iş fikrini hayata geçirmek isteyen, iş modelini hayata geçiren veya mevcut işletmesini büyütmek isteyen girişimcilere, ihtiyaçlarını analiz ederek kişiye özel mentorluk desteği sunuyoruz.
 
Eğitim Programları
Uzman eğitmenler tarafından girişimcilik fikri olanlara, start uplara ve büyüme aşamasında olan işletmelere yönelik online ve yüz yüze farklı eğitim programları düzenlenmektedir. İş fikri ve iş modeli geliştirme, girişimcilere yasal ve finansal mevzuat, ithalat, ihracat, dijital Pazarlama, sosyal medya kullanımı, iletişim, liderlik gibi farklı alanlarda eğitim programlarına katılım fırsatı sunuyoruz.
 
İş Ağlarına Erişim Desteği
Suriyeliler tarafından Türkiye’de kurulmuş şirketlerin ve Türkiye’de faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sektörel ağ oluşturmaları, tedarik zincirleri için iş birliği yapmaları,  bilgi ve deneyim paylaşmaları için Ağ Oluşturma Etkinliklerine katılım fırsatı sağlıyoruz; danışmanlık ve mentorluk desteğimiz kapsamında yönlendirme desteği veriyoruz.
İNGEV GDM’DE BU AYIN İŞLETMELERİ
 
İNGEV GDM’nin kuruluşuna finansal destek sağladığı 20 şirketten, ticaret, inşaat, ithalat-ihracat ve grafik tasarımı konusunda ticari ilişkilerinizi geliştirebileceğiniz, iş birliği olanakları yaratabileceğiniz üç limited şirketi aşağıda paylaşıyoruz:
 
Şirket Sahibi: Mahmo Hatip
Şirket: Alkhatip Otomotiv İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
Sektör: Motor Taşıtları Ticareti
İletişim için: 0537 8818925      
İlçe, Şehir: Şehitkamil, Gaziantep

Şirket Sahibi: Ahmed Alahmed                
Şirket: Ehsan İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.     
Sektör: İnşaat/ İthalat-İhracat
İletişim için: 0538 2132654      
İlçe, Şehir: Seyhan, Adana

Şirket Sahibi: Ziad Kahil
Şirket: Go Studio Medya Pazarlama Turizm İnşaat Dan. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti.
Sektör: Grafik Tasarımı
İletişim için: 0534 7482852      
İlçe, Şehir: Şehitkamil, Gaziantep
İNGEV GDM DANIŞMANLARIMIZINDAN
 
Bu bölümde, hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkan Suriyeli girişimcilere bitmez tükenmez enerjileri ile destek veren danışmanlarımıza dikkat çekmek istedik. Hadi şimdi sözü onlara bırakalım! 
Renan Burduroğlu (Danışman, İş Geliştirme ve Pazarlama): “Birlikte işin durumunu gözden geçiriyor, genel bir pazar değerlendirmesi yapıyor ve buna göre kısa dönemli birkaç aksiyon belirliyoruz. Ayrıca genel ve soyut kalmamaya çok önem veriyoruz ve kendi eko sistemimizle iletişime geçirerek somut iş bağlantıları için potansiyel imkanları değerlendirmeye çalışıyoruz.”
Berna Dağdelen (Hukuk Danışmanı): “Karşılaştıkları hukuki sorunları çözmelerine yardım ediyoruz. Bazı sorunlar özellikle daha ortak. Onlar için ayrıca toplu seminer ve bilgilendirme toplantıları organize ediyoruz. En son Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odasının destekleri ile 60’tan fazla Suriyeli işletme sahibine seminer verdik.”
YEPYENİ BİR WEBSİTEYE Mİ İHTİYACINIZ VAR?
 
İNGEV GDM yeni kurulmuş şirketlere website kurmaları konusunda hizmet vermeye hazır. Eğer işinizde yeni iseniz ve tüketici-dostu bir website istiyorsanız, ekibimiz sizlere IT ve web tasarımı konularında hizmet vermek üzere bekliyor. Emin olun, hayal kırıklığına uğramayacaksınız.
“Better and Fair Life for All”…
"İNGEV Girişimcilik Destek Merkezi", Building Markets, İNGEV ve Habitat kuruluşlarının ortaklığı ile yürütülen "Uyum için İş Mentorları: Türkiye'de Mülteci ve Ev Sahibi Topluluklar için Girişimciliğin ve İstihdamın Desteklenmesi" projesi kapsamında kurulmuştur. 
Share
Tweet
Forward